Naukowcy donoszą o kolejnych powodach, by uwielbiać nasze psy. Okazuje się, że kontakt z czworonogami może chronić dzieci przed astmą i chorobami zapalnymi skóry, m.in. AZS.
Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) to przewlekła choroba skóry, która najczęściej pojawia się u noworodków lub u dzieci w wieku 6–7 lat. Nie ma na nią skutecznego lekarstwa i z większym lub mniejszym natężeniem towarzyszy choremu przez całe życie. Jej objawy można łagodzić za pomocą rozmaitych preparatów, jednak problem pozostaje. Okazuje się jednak, że rolę w zapobieganiu rozwojowi AZS mogą odgrywać psy. A konkretnie – bliski kontakt z czworonogami we wczesnym dzieciństwie. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z American College of Allergy, Asthma and Immunology.
Uczeni przeanalizowali dane na temat matek z dziećmi związane z ich stanem zdrowia oraz obecnością psa w rodzinie. Niekoniecznie własnego – wystarczył codzienny kontakt z czworonogiem przez co najmniej godzinę dziennie. Okazało się, że dzieci kobiet, które miały do czynienia z psami przed porodem, są znacznie mniej narażone na rozwój chorób zapalnych skóry przed drugim rokiem życia. Jednak „psi” efekt ochronny sięga nawet dziesiątego roku życia, choć zmniejsza się z wiekiem – co można tłumaczyć rosnącym narażeniem na rozmaite szkodliwe czynniki dietetyczne lub środowiskowe, które mogą przyczyniać się do rozwoju AZS u dzieci.
W drugim badaniu skupiono się na astmie. Naukowcy przeanalizowali dwa rodzaje narażenia związane z kontaktem z psami. Jedno dotyczyło białka-alergenu odpowiedzialnego za objawy chorobowe u dzieci, które mają alergię na psy. Drugie – bakterii przenoszonych przez czworonogi. Okazało się, że kontakt z niealergicznymi czynnikami przenoszonymi przez psy ma efekt ochronny i zapobiega rozwojowi astmy, jednak białka-alergeny pogłębiają stan chorobowy. Co jednak znamienne, nawet u dzieci cierpiących na alergię kontakt z niealergicznymi czynnikami przenoszonymi przez psy wydawał się mieć efekt ochronny. Niestety w praktyce trudne jest rozdzielenie alergenów od „psich” drobnoustrojów i innych niewyodrębnionych w procesie badania czynników, które mogą oddziaływać korzystnie na zdrowie dziecka. Ilość alergenów przenoszonych przez psy można jednak zmniejszać przez regularne kąpanie czworonogów i odkurzanie pomieszczeń z „kudłów”, które za sobą zostawiają.
Foto: KristyFaith/Flickr